2016-04-19

PROTOKÓŁ NR XII/07 z sesji Rady Powiatu Lęborskiego

I. Część uroczysta

Wręczenie listów gratulacyjnych dla stypendystów Stypendium Starosty Lęborskiego za 2007 rok.

Ryszard Wenta – Starosta Lęborski - przekazał, iż w tym roku po raz pierwszy uhonorowani zostali uczniowie wyróżniający się w nauce bez względu na to, czy uczęszczają do szkół powiatowych, społecznych, czy prywatnych a także niezależnie od ich miejsca zamieszkania, spełniający następujące kryteria dla pierwszej kategorii uczniów: uczeń winien być laureatem lub finalistą konkursów międzynarodowych lub ogólnopolskich albo zwycięzcą konkursów i olimpiad regionalnych lub wojewódzkich przy zachowaniu średniej ocen na koniec roku szkolnego na poziomie 4.75 oraz oceny z zachowania minimum dobrej. Natomiast uczniów nie biorących udziału w konkursach obowiązywały następujące kryteria: średnia ocen minimum 5,0 oraz z każdego przedmiotu ocena minimum dobra. Następnie poinformował, że wyróżnionych zostało 29 osób po czym przystąpił do wręczenia listów gratulacyjnych.
Lista stypendystów stanowi zał. nr 3 do niniejszego protokołu.

W dalszej kolejności Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady - poinformował, że Komisja Edukacji Narodowej odznaczyła medalami panie:

 Danutę Mikołajczyk - Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Lęborku
 Mariannę Burek – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku.

Teresa Lis – reprezentująca Pomorskiego Kuratora Oświaty wręczyła medale odznaczonym osobom.

Wręczenie Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001 dla Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku.

Tomasz Kruk – reprezentujący TUV Nord Polska sp. z o. o. Katowice – złożył na ręce Andrzeja Sapińskiego - dyrektora SPS ZOZ w Lęborku - Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001 dla Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lęborku.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – w imieniu Rady i Zarządu Powiatu Lęborskiego oraz Społecznej Rady SPS ZOZ złożył dyrekcji oraz pracownikom SPS ZOZ w Lęborku gratulacje i podziękowania za wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001:2000 i uzyskanie certyfikatu przyznawanego placówkom spełniającym światowe normy w ochronie zdrowia potwierdzającego wysoką jakość świadczonych przez szpital usług medycznych oraz starania personelu w celu podnoszenia poziomu opieki nad pacjentem. Następnie złożył życzenia utrzymania osiągniętej już wysokiej pozycji w systemie opieki zdrowotnej, dalszego rozwoju placówki sukcesywnego wprowadzania nowych technik i metod leczenia, realizacji planów, satysfakcji z dokonań oraz pomyślności w życiu osobistym. Następnie wspólnie z Ryszardem Wentą – Starostą Lęborskim - dokonał wręczenia pamiątkowego grawertonu.

Andrzej Sapiński – Dyrektor SPS ZOZ w Lęborku – podziękował pracownikom szpitala, którzy przez blisko rok pracowali nad uzyskaniem certyfikatu i zadedykował go pacjentom, którym szpital służy na co dzień. Następnie złożył gratulacje organowi założycielskiemu, że posiada taką placówkę, która zdobyła międzynarodowy certyfikat jakości. Na zakończenie obiecał, iż w trudnych czasach dla służb ochrony zdrowia, będzie czynić wszystko, aby nie zawieść zaufania pacjentów oraz by systematycznie poprawiać jakość świadczonych usług.

O godzinie 12:30 Waldemar Walkusz - Przewodniczący Rady ogłosił pięciominutową przerwę, po której wznowił obrady.

II. Część robocza

Ad. 1
Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady - otworzył sesję oraz stwierdził, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.

Ad. 2
Przyjęcie porządku obrad

Waldemar Walkusz – Przewodnicząca Rady - przedstawił następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
5. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu i prac Zarządu Powiatu w okresie od 13 września do 6 listopada 2007 roku.
6. Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu i kontroli żywności.
7. Ocena stanu organizacyjnego i funkcjonowania powiatowego centrum powiadamiania ratunkowego i reagowania kryzysowego.
8. Sprawozdanie z realizacji powiatowego planu gospodarki odpadami za lata 2004 – 2006.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia na lata 2007 – 2013 oraz podjecie uchwały.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Powiatu Lęborskiego na lata 2007 - 2015 oraz podjecie uchwały.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Lęborskiego na 2007 rok oraz podjęcie uchwały.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na własność Powiatu Lęborskiego nieruchomości lokalowej oraz podjęcie uchwały.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na rok 2008 oraz podjęcie uchwały.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzenia w 2008 roku nauczycieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lęborski oraz podjecie uchwały.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Lęborskiego oraz podjęcie uchwały.
16. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego skargi dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych w Lęborku na działanie Zarządu Powiatu Lęborskiego oraz podjęcie uchwały (dotyczy podejmowania decyzji wprowadzających organa szkoły w błąd).
17. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego skargi dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych w Lęborku na działanie Zarządu Powiatu Lęborskiego oraz podjęcie uchwały (dotyczy nieprzestrzegania ustawy o systemie oświaty).
18. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego skargi dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych w Lęborku na działanie Zarządu Powiatu Lęborskiego oraz podjęcie uchwały (dotyczy unieważnienia konkursu na dyrektora szkoły).
19. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych, pracowników samorządowych i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych za rok 2006 rok.
20. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
21. Wnioski i oświadczenia radnych.
22. Zamknięcie obrad.

Ad. 3
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady - poinformował, iż do chwili rozpoczęcia sesji nie wpłynęły żadne uwagi na piśmie do protokołu z ostatniej sesji.

Wobec powyższego rada w obecności 18 radnych - 17 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”, przyjęła protokół nr XI/07 z dnia 28 września 2007 roku.

Ad. 4
Interpelacje i zapytania radnych

Radny Zbigniew Lewandowski poinformował, iż wpłynęło do niego pismo od Przewodniczącego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów z prośbą o interwencję i pomoc w związku z decyzją dotyczącą nieprzedłużenia umowy najmu lokalu mieszczącego się w budynku Starostwa. Po odczytaniu treści pisma, zwrócił się z prośbą o podjęcie działań, które spowodują, iż Polski Związek Emerytów i Rencistów Zarząd Oddziału Rejonowego oraz jego członkowie będą mogli korzystać w przyszłości z tego pomieszczenia lub z innego zaproponowanego w zamian. Następnie przekazał, iż w powyższej sprawie otrzymał pismo od Danuty Mikołajczyk – Sekretarza Powiatu – które uzasadnia podjęcie takiej decyzji, tym niemniej wpłynęło ono zbyt późno, by przedstawić je na Sesji wobec czego zwrócił się do Zarządu o wycofanie wcześniej podjętej decyzji.

Jacek Woronowicz – Wiceprzewodniczący Rady – zwrócił się do Zarządu Powiatu z zapytaniem, czy w ramach przeprowadzonej inwestycji przy wjeździe do Nowęcina ujęte zostały również prace związane z udrożnieniem studzienek burzowych.

Radny Maciej Barański w nawiązaniu do wypowiedzi radnego Zbigniewa Lewandowskiego złożył wniosek o przekazanie radnym informacji, jakie instytucje znajdują się w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku oraz którym z nich wypowiedziano umowy najmu lokalu.

Ad. 5
Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu i prac Zarządu Powiatu w okresie od 13 września do 6 listopada 2007 roku

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – przekazał, iż sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu i prac Zarządu Powiatu radni otrzymali w materiałach na sesję.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Następnie otworzył dyskusję.
Wobec braku głosów, zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 18 radnych przyjęła jednogłośnie sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu i prac Zarządu Powiatu w okresie od 13 września do 6 listopada 2007 roku.

Ad. 6
Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu i kontroli żywności

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – poinformował, iż informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu i kontroli żywności radni otrzymali w materiałach na sesję.
Informacja stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Następnie otworzył dyskusję.

Dariusz Więckowski – Wiceprzewodniczący Rady - zwrócił się do Zbigniewa Barańskiego - dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lęborku – o przybliżenie zagadnienia zaopatrzenia ludności w wodę, w związku ze złożoną informacją, z której wynika, iż 37% ludności wiejskiej w powiecie nie korzysta z tzw. dobrej wody, spełniającej wymogi Ministra Zdrowia a problem dotyczy blisko 50% tzw. małych wodociągów. Następnie zapytał, czy ludność zamieszkała na tych terenach oraz włodarze gmin mają pełną świadomość problemu, który istnieje przypuszczalnie od wielu lat i jakie zagrożenia mogą wynikać z faktu spożywania dostarczanej wody. Na zakończenie zwrócił uwagę na potrzebę pilnej wymiany azbestowych odcinków rur oraz poprosił o wyjaśnienia w związku z sygnałami od mieszkańców Redkowic, dotyczącymi częstego zamykania wodociągów przebiegających przez teren wsi z powodu skażenia wody różnego rodzaju bakteriami.

Zbigniew Barański - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lęborku wyjaśnił, iż faktem jest, iż ok. 50% wodociągów głównie wiejskich, popegeerowskich nie spełnia wymogów zgodnych z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z marca bieżącego roku zgodnym z dyrektywami unijnymi. Poinformował, iż wodociągi są bardzo rozdrobnione a ich stan techniczny ocena jako zły. Natomiast przekazał, że wszyscy właściciele wodociągów: wójtowie gmin oraz władze samorządowe są na bieżąco informowani czego dotyczy problem. Wyjaśnił, że jeśli w wodociągach przekraczane są parametry fizyko – chemiczne, które są wynikiem zawyżonej zawartości związków żelaza, manganu, co z kolei powoduje mętność wody i wobec tych wodociągów egzekwowane są decyzje usunięcia w okresie do 3 lat nieprawidłowości. Jeśli chodzi o zagrożenia mikrobiologiczne, wyjaśnił, iż stacja w Lęborku znajduje się w posiadaniu parametrów takich jak pomiar miana bakterii typu koli w różnych temperaturach oraz wskaźnik bakteriologiczny na zawartość bakterii paciorkowców, na podstawie których jest w stanie oszacować, czy wystąpiła awaria wodociągu, czy wystąpiło nieprawidłowe płukanie sieci, w skutek którego nastąpiło zerwanie biofilmu. Jeśli chodzi o sprawę Redkowic poinformował, iż kwestia zanieczyszczeń została poruszona już na początku roku. Przeprowadzono naprawę oraz dezynfekcję wodociągu. Natomiast kwestia ujęcia wody leży w gestii Samorządu bowiem do zadań Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej należy dbanie o zdrowie ludzi, którzy są informowani na bieżąco. W dalszej części wypowiedzi odniósł się do sprawy rur azbestowych. Przekazał, iż aby stwierdzić, jaką część wodociągu stanowią rury azbestowe, stacja posługuje się kartami wodociągów dostarczanymi przez gminy. Często jednak z kart tych takie informacje nie wynikają. W momencie awarii, kiedy następuje potrzeba wymiany odcinka azbestowo – cementowego, stacja zaleca by rury te pozostały w ziemi, w celu uniknięcia wydostania się pyłu przy demontażu. W związku z powyższym Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna sugeruje by uszkodzone odcinki rurociągów pozostawały w ziemi, natomiast obok układać nowe.

Radna Adela Muzykiewicz w nawiązaniu do problemu azbestu zapytała jaka jest sytuacja na terenie powiatu, jeśli chodzi o azbestowe pokrycia dachów.
Zbigniew Barański wyjaśnił, iż w latach ubiegłych harmonogram czynności wykonywanych w związku z wymianą pokrycia dachowego musiał być zatwierdzony przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Lęborku. W obecnie obowiązujących przepisach prawa wymóg ten został wyłączony z kompetencji inspekcji. Następnie przekazał, iż stacja posiada częściową ewidencję obiektów znajdujących się w powiecie lęborskim pokrytych eternitem azbestowo – cementowym, natomiast duża część ewidencji znajduje się w Starostwie Powiatowym. Zaznaczył, że dzięki dobrej współpracy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego otrzymuje informacje odnośnie terminu i miejsca rozbiórki, w wypadku której jeśli rozmiary przekraczają określone normy, muszą być wykonane pomiary środowiskowe na zawartość włókien azbestowych w celu ochrony zdrowia pracowników. Przy każdym tego typu zgłoszeniu inspekcja dokonuje rejestracji firmy wykonującej rozbiórkę oraz sprawdza w jakiej odzieży pracownicy wykonywali prace z tym związane. Na zakończenie dodał, iż rolą inspekcji jest dbałość o zdrowie ludzi, natomiast cała odpowiedzialność spoczywa obecnie na Starostwie oraz Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Ad. 7
Ocena stanu organizacyjnego i funkcjonowania powiatowego centrum powiadamiania ratunkowego i reagowania kryzysowego

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – poinformował, iż informacja dotycząca oceny stanu organizacyjnego i funkcjonowania powiatowego centrum powiadamiania ratunkowego i reagowania kryzysowego została przekazana radnym w materiałach na sesję.
Informacja stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Następnie otworzył dyskusję. Wobec braku głosów w dyskusji przeszedł do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad. 8
Sprawozdanie z realizacji powiatowego planu gospodarki odpadami za lata 2004 – 2006

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – poinformował, iż sprawozdanie z realizacji powiatowego planu gospodarki odpadami za lata 2004 – 2006 zostało przekazane radnym w materiałach na sesję.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Następnie otworzył dyskusję. Wobec braku głosów w dyskusji przeszedł do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad. 9
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia na lata 2007 – 2013

Wiktor Tyburski – Wicestarosta – przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia na lata 2007 – 2013.

Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.
Wobec braku głosów, zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 17 radnych – jednogłośnie – podjęła uchwałę Nr XII/89/07 w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia na lata 2007 – 2013.
Uchwała stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Ad. 10
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Powiatu Lęborskiego na lata 2007 - 2015

Wiktor Tyburski – Wicestarosta – przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Powiatu Lęborskiego na lata 2007 - 2015.

Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.
Wobec braku głosów, zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 17 radnych – jednogłośnie – podjęła uchwałę Nr XII/90/07 w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Powiatu Lęborskiego na lata 2007 - 2015.
Uchwała stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Ad. 11
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Lęborskiego na 2007 rok

Ryszard Wenta – Starosta Lęborski – przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Lęborskiego na 2007 rok.

Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.
Wobec braku głosów, zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 18 radnych – jednogłośnie – podjęła uchwałę Nr XII/91/07 w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Lęborskiego na 2007 rok.
Uchwała stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Ad. 12
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na własność Powiatu Lęborskiego nieruchomości lokalowej

Ryszard Wenta – Starosta Lęborski odczytał treść projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na własność Powiatu Lęborskiego nieruchomości lokalowej.

Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.
Wobec braku głosów, zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 18 radnych – jednogłośnie - podjęła uchwałę Nr XII/92/07 w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na własność Powiatu Lęborskiego nieruchomości lokalowej.
Uchwała stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Ad. 13
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na rok 2008

Wiktor Tyburski – Wicestarosta – odczytał treść projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na rok 2008.

Adela Muzykiewicz – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej - poinformowała, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Tomasz Tutak – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki – poinformował, iż Komisja wydała także pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.

Radny Zygmunt Lisiecki zauważył, że w zadaniach priorytetowych powiatu na rok 2008 brak zadań z zakresu ochrony środowiska. Wskazał na organizacje samorządowe, które są w stanie wykonać wiele w zakresie ochrony środowiska i przyrody a przy ustaleniu kręgu priorytetowych zadań wydaje się, że ich szansa na to zmniejsza się.
Wiktor Tyburski – Wicestarosta – poinformował, iż postulat radnego Zygmunta Lisieckiego był poruszany na posiedzeniach: Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Zarządu, kiedy to rozpatrywany był wykaz zadań, który zyskał ogromną aprobatę. Uznał, że istnieje potrzeba realizacji omawianych zadań lecz dział, którego kwestia dotyczy jest dofinansowywany z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Radny Zygmunt Lisiecki wyjaśnił, iż omawiana uchwała ma charakter ogólny i mówi o współpracy, natomiast Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska jest konkretnym funduszem, z którego przyznawanie środków nie wyklucza ujęcia zapisu w uchwale. W dalszej części swojej wypowiedzi wniósł aby zakres zadań uznanych za priorytetowe samorządu w roku 2008 rozszerzyć o zapis: działania na rzecz ochrony środowiska.

Ryszard Wenta – Starosta Lęborski – zaproponował aby pozostawić priorytety ujęte w uchwale bez zmian ponieważ uchwała ta reguluje jedynie na jakie zadania mogą zyskać wsparcie organizacje pozarządowe w obszarze kultura i kultura fizyczna. Poinformował, iż z przeznaczanych środków, które kształtują się na poziome 40, 50, 60 tysięcy złotych, realizowanych jest wiele projektów, w ramach czego, w postępowaniu grantowym organizowane są konkursy. Natomiast Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma znacznie większe środki do dyspozycji na działania związane z ochroną środowiska.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – zwrócił się z zapytaniem do radnego Zygmunta Lisieckiego, czy wobec przedstawionej argumentacji, podtrzymuje swój wniosek.

Radny Zygmunt Lisiecki przekazał, iż wycofuje zgłoszony wcześniej wniosek.

Radny Maciej Barański wyjaśnił, że według niego uchwała nie stanowi o sposobie wydatkowania, natomiast stanowi o intencjach, o współpracy z organizacjami pozarządowymi. Poinformował, że nie widzi przeszkód, by uchwała została rozszerzona o stosowny punkt.

Ryszard Wenta – Starosta Lęborski wniósł o 15 minut przerwy.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – ogłosił 15 minutową przerwę.

Po przerwie:
Radny Maciej Barański przekazał, że Zarząd po konsultacji uznał, iż wycofanie w dniu dzisiejszym uchwały w celu jej uszczegółowienia spowoduje wydłużenie czasu rozpatrywania i przygotowania stosownych wniosków oraz rozpisania konkursu dla stowarzyszeń co opóźniłoby przeprowadzenie konkursów grantowych jeszcze w tym roku i rozpoczęcie przedsięwzięć od nowego roku.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – wobec braku dalszych głosów zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 18 radnych – 16 głosami „za” przy 2 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr XII/93/07 w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na rok 2008.
Uchwała stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

Ad. 14
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzenia w 2008 roku nauczycieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lęborski

Wiktor Tyburski – Wicestarosta – odczytał treść projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzenia w 2008 roku nauczycieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lęborski.
Następnie poinformował, iż treść załącznika nr 1 do uchwały wynika z prac Komisji, Zarządu a także gremium dyrektorów, którzy zgłaszali liczne opinie uzyskiwane w ich placówkach oraz Związków Zawodowych, które z jednej strony rozumieją możliwości budżetowe Starostwa Powiatu a z drugiej strony walczą o prawa osób, których interesy reprezentują. Dalej przekazał, iż w związku z tym, że należało pogodzić interesy wszystkich osób współpracujących praca nad powyższym projektem regulaminu trwała długo, niemal do ostatnich chwil przed sesją, wskutek czego zaistniała potrzeba wprowadzenia korekty. Następnie przedstawił treść proponowanej przez Zarząd Powiatu autopoprawki.
Autopoprawka stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Rada w obecności 18 radnych – jednogłośnie – przyjęła powyższą autopoprawkę.

Wiktor Tyburski – Wicestarosta – odczytał treść projektu uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzenia w 2008 roku nauczycieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lęborski z autopoprawką.

Tomasz Tutak – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki – poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały wraz z autopoprawką. Następnie wyraził swoje zadowolenie z owoców współpracy, której efektem było osiągnięcie konsensusu godzącego dość rozbieżne oczekiwania stron.

Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały wraz z autopoprawką.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.
Wobec braku głosów, zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 18 radnych – jednogłośnie - podjęła uchwałę Nr XII/94/07 w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzenia w 2008 roku nauczycieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lęborski.
Uchwała stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.



Ad. 15
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Lęborskiego

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Lęborskiego.

Zdzisław Chojnacki – przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej poinformował, iż Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – otworzył dyskusję.

Radny Edmund Głombiewski przekazał, iż podczas dokonywania na początku kadencji drobnych korekt diet wynikających ze zmian przepisów, apelował, żeby Rada nie zaczynała pracy od podwyżek. Poinformował, że na podstawie uchwały z roku 2005 wynagrodzenie Starosty zostało ustalone i w myśl ustawy winno być proporcjonalne do wielkości Powiatu.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – wyjaśnił, iż wynagrodzenie Starosty od 9 lat znajduje się na tym samym poziomie. W ubiegłej kadencji zostało obniżone, następnie, kiedy osoby funkcyjne straciły prawo do tzw. „13 pensji” wrócono do wynagrodzenia pierwotnego. Przypomniał, iż biorąc pod uwagę choćby inflację, w ubiegłym miesiącu wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki z inicjatywy Starosty. Uznał, iż ta nieznaczna podwyżka nie spowoduje „zawalenia się” budżetu nad czym czuwa Komisja Budżetu, Gospodarki i Integracji Europejskiej, która wydała w tej kwestii opinię pozytywną.

Radny Tomasz Tutak wolą uzupełnienia wypowiedzi Przewodniczący Rady dodał, iż wynagrodzenie Starosty ustala się raz na określony czas i istniało przekonanie, iż do regulacji tego wynagrodzenia nie będzie już okazji ani woli w bieżącej kadencji. Następnie odnosząc się do wypowiedzi radnego Edmunda Głombiewskiego zaznaczył, że Starosta jest ostatnim pracownikiem Starostwa, który dostanie podwyżkę. Natomiast mając na uwadze odnotowanie wysokiego odpływu najlepszych kadr z urzędów, Zarząd Powiatu z inicjatywy Starosty podjął decyzję o zastosowania podwyżek większych niż zwykle. Następnie zwrócił się do Przewodniczącego Rady o potwierdzenie, iż planowana podwyżka będzie jedną do końca kadencji.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – przychylił się do stanowiska radnego Tomasza Tutaka.

Radny Zdzisław Chojnacki przekazał, iż powyższy projekt Komisja Budżetu otrzymała przed przerwą wakacyjną, natomiast członkowie komisji nabrali przekonania, iż w pierwszej kolejności należy zapewnić wzrost płac pracownikom Starostwa Powiatowego oraz jego jednostek organizacyjnych, w związku z czym komisja wydała opinię negatywną. Następnie poinformował, że w chwili obecnej, kiedy wszyscy wymienieni otrzymali już podwyżki, komisja opiniuje pozytywnie projekt uchwały przewidującej podwyżkę wynagrodzenia Starosty.

Radny Edmund Głombiewski poinformował, iż ma świadomość wysokich wymagań co do jakości pracy, kompetencji pracowników oraz możliwości finansowych budżetu państwa. Dodał, że jest pracownikiem instytucji państwowej i również negocjuje podwyżki dla pracowników ze Związkami Zawodowymi, natomiast członkowie dyrekcji nie otrzymują żadnych podwyżek. Przekazał, iż oszczędności w funduszu płac winny być przeznaczane na podwyżki pracowników a nie szefów. Na koniec dodał, iż po roku pracy Zarządu i dokonaniu jej oceny będzie stosowny moment na wzięcie pod rozwagę podwyżki pensji dla Starosty.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania.

Rada w obecności 17 radnych – 15 głosami „za” przy 2 głosach „przeciwnych”, podjęła uchwałę Nr XII/95/07 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Lęborskiego.
Uchwała stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – ogłosił 15 minutową przerwę.
Po przerwie:

Wobec tego, iż kolejne punkty porządku obrad: 16, 17 i 18 związane ze skargami pani Teresy Ossowskiej - Szarej wymagają rozszerzenia oraz aby dać możliwość zabrania głosu zainteresowanej i udzielenia odpowiedzi radnym, Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – zaproponował wycofanie ww. punktów z porządku dzisiejszych obrad.
Następnie zaproponował skierowanie powyższych skarg do rozpatrzenia przez Komisję Rewizyjną, która umożliwi spotkanie pani Teresy Ossowskiej – Szarej z członkami komisji oraz wysłuchania jej opinii na poruszany w skargach temat. Wyjaśnił nad to, iż skargi wpłynęły do Biura Rady Powiatu w terminie uniemożliwiającym przedstawienie ich radnym na poprzedniej sesji. Dodał, iż następnie wraz z wyjaśnieniami Zarządu Powiatu przekazane zostały wszystkim radnym.

Rada w obecności 16 radnych – 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciwnym” oraz 1 głosie „wstrzymującym” postanowiła wycofać punkty: 16, 17, i 18 z porządku dzisiejszych obrad i przekazać je do wyjaśnienia Komisji Rewizyjnej.

Ad. 19
Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych, pracowników samorządowych i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych za rok 2006 rok

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – przedstawił informacje Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku, Starosty Lęborskiego oraz Przewodniczącego Rady z analizy oświadczeniach majątkowych radnych, pracowników samorządowych i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych za rok 2006.
Informacje stanowią załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.



Ad. 20
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

Ryszard Wenta – Starosta Lęborski - w związku z interpelacją Jacka Woronowicza – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – poinformował, iż wyjaśnienia przedstawione zostaną na piśmie natomiast w związku z interpelacją radnego Zbigniewa Lewandowskiego przekazał głos Danucie Mikołajczyk – Sekretarzowi Powiatu.

Danuta Mikołajczyk – Sekretarz Powiatu – udzieliła informacji dotyczącej potrzeb dodatkowych pomieszczeń w budynku Starostwa oraz rozmów prowadzonych z przedstawicielami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Informacja stanowi zał. nr 17 do niniejszego protokołu.

Ad. 21
Wnioski i oświadczenia radnych.

Radny Zbigniew Lewandowski zaprotestował przeciwko nieudzieleniu mu głosu przed głosowaniem w punkcie dotyczącym rozpatrzenie skarg oraz zaapelował o szybkie rozpatrzenie skarg w miarę potrzeb na sesji nadzwyczajnej.

Waldemar Walkusz – Przewodniczący Rady – wyjaśnił, iż podniesienie ręki przez radnego Zbigniewa Lewandowskiego niezamierzenie błędnie ocenił jako głos „za” oraz poinformował, iż Komisja Rewizyjna po zajęciu się kwestią skarg przedstawi swoje stanowisko na przyszłej sesji.

Ad. 21
Zamknięcie obrad

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Waldemar Walkusz - Przewodniczący Rady – zamknął XII sesję Rady Powiatu Lęborskiego.

Przeczytaj o systemie i przetwarzanych w nim danych

Tożsamość administratora systemu
Administratorem Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP), który służy do udostępniania podmiotowych stron BIP jest Minister Cyfryzacji, mający siedzibę w Warszawie (00-583) przy Al. Ujazdowskich 1/3, który zapewnia jego rozwój i utrzymanie. Minister Cyfryzacji w ramach utrzymywania i udostępniania systemu SSDIP zapewnia bezpieczeństwo publikowanych danych, wymagane funkcjonalności oraz rejestrowanie i nadawanie uprawnień redaktorów BIP dla osób wskazanych we wnioskach podmiotów zainteresowanych utworzeniem własnych stron podmiotowych przy użyciu SSDIP zgodnie z art. 9 ust. 4 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429).
Minister Cyfryzacji, jako administrator systemu SSDIP jest jednocześnie administratorem danych osób wnioskujących o dostęp do SSDIP w celu utworzenia podmiotowych stron BIP oraz osób wyznaczonych do ich redagowania.
Tożsamość administratora danych
Administratorem danych osobowych przetwarzanych w systemie SSDIP w zakresie osób wnioskujących o utworzenie podmiotowej strony BIP oraz osób wyznaczonych do ich redagowania (redaktorów podmiotowych stron BIP) jest Minister Cyfryzacji.

Administratorami danych publikowanych na podmiotowych stronach BIP utworzonych w ramach SSDIP są podmioty, które daną stronę podmiotową BIP utworzyły. Podmioty te decydują o treści danych, w tym treści i zakresie danych osobowych publikowanych na podmiotowych stronach BIP, ich rozmieszczeniu, modyfikacji i usuwaniu.
Minister Cyfryzacji, jako Administrator systemu SSDIP w odniesieniu do materiałów publikowanych na podmiotowych stronach BIP jest podmiotem przetwarzającym. Może on ingerować w treść materiałów publikowanych na poszczególnych stronach podmiotowych BIP jedynie w przypadku, gdy właściwy podmiot, który daną stronę utworzył i nią zarządza utracił do niej dostęp lub z innych przyczyn utracił nad nią kontrolę.
Dane kontaktowe administratora systemu SSDIP
Z administratorem systemu SSDIP można się skontaktować poprzez adres email mc@mc.gov.pl, pisemnie na adres siedziby administratora, lub na adres ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa.
Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych
Administrator systemu SSDIP wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym może się Pani/Pan skontaktować poprzez email iod@mc.gov.pl lub listownie – na adres ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować wyłącznie w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych osób składających wnioski o udostepnienie SSDIP, redaktorów poszczególnych stron BIP, oraz incydentów bezpieczeństwa.
W sprawach przetwarzania danych osobowych zawartych w treści materiałów publikowanych w ramach poszczególnych stron podmiotowych, należy się kontaktować z inspektorem ochrony danych podmiotu, którego strona BIP dotyczy, ich redaktorem lub kierownictwem podmiotu, który daną stronę podmiotowa BIP utworzył.
Cele przetwarzania i podstawa prawna przetwarzania
Celem przetwarzania danych publikowanych na stronach podmiotowych BIP przez poszczególne podmioty jest udostępnienie informacji publicznej wytworzonej w urzędzie i dotyczącej działalności urzędu. Podstawę prawną publikacji stanowi wypełnienie obowiązku prawnego, o którym mowa w art. 8 oraz art. 9 ust 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Celem udostępniania systemu SSDIP przez Ministra Cyfryzacji jest umożliwienie podmiotom zobowiązanym, o których mowa w art. 4 ust 1 i 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, utworzenia i prowadzenia własnych stron BIP (co wynika z art. 9 ust. 4 pkt 3 oraz art. 9 ust. 4a ww. ustawy).
Odbiorcy danych lub kategorie odbiorców danych
Dane osobowe w zakresie imienia, nazwiska, nr telefonu, nr faksu dotyczące redaktorów podmiotowych stron BIP oraz dane osobowe publikowane w ramach treści materiałów zamieszczanych na poszczególnych podmiotowych stronach BIP są danymi udostępnianymi publicznie bez żadnych ograniczeń, w tym Centralnemu Ośrodkowi Informatycznemu w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132-136, któremu Ministerstwo Cyfryzacji powierzyło przetwarzanie danych przetwarzanych w ramach platformy SSDIP.
Okres przechowywania danych
Dane dotyczące osób wnioskujących o udostępnienie systemu SSDIP oraz dane osób wyznaczonych na redaktorów stron podmiotowych przechowywane są przez czas, w jakim osoby te pełniły swoje funkcje oraz przez okres wskazany w przepisach prawa po okresie, w którym osoby te przestały pełnić swoje funkcje.
Dane osobowe osób zawarte w materiałach publikowanych w ramach podmiotowych stron BIP przechowywane są przez okres ustalony przez osoby zarządzające treścią tych stron.
Prawa podmiotów danych
Osoby, których dane są przetwarzane w systemie głównym SSDIP, w tym osoby składające wnioski o przyznanie dostępu do SSDIP oraz osoby będące redaktorami podmiotowych stron BIP, mają prawo dostępu do swoich danych, prawo do sprzeciwu, prawo ograniczenia przetwarzania oraz prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, o którym mowa powyżej. Z wnioskiem w sprawie realizacji ww. praw należy się zwracać do administratora systemu tj. Ministra Cyfryzacji lub wyznaczonego inspektora ochrony danych na adres iod@mc.gov.pl.
Osoby, których dane są publikowane w ramach treści materiałów zamieszczanych na podmiotowych stronach BIP maja prawo dostępu do danych, prawo do sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, w którym ich publikacja jest wymagana. Z wnioskiem w sprawie realizacji ww. praw należy się zwracać do administratora danych podmiotu, którego dana strona BIP dotyczy, lub wyznaczonego przez niego inspektora ochrony danych.
Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Osobom, których dane są przetwarzane w systemie SSDIP lub na podmiotowych stronach BIP publikowanych przez poszczególne podmioty przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych tj. do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
Informacja o dobrowolności lub obowiązku podania danych
Przetwarzanie danych osobowych osób składających wnioski o dostęp do SSDIP oraz osób wyznaczonych do redakcji poszczególnych stron podmiotowych BIP jest niezbędne dla zapewnienia kontroli dostępu i wynika z przepisu prawa, tj. art. 9 ust. 4 pkt 3 oraz art. 9 ust. 4a ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429) oraz § 15 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68), w związku z art. 20a ustawy z dnia 17 lutego o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 700, 730, 848, 1590 i 2294) i przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2247).
Publikowanie danych osobowych na stronie systemu SSDIP oraz na podmiotowych stronach BIP jest dopuszczalne tylko wtedy, jeśli wynika z przepisów prawa, lub jeśli administrator danych uzyskał zgodę tych osób na ich publikację.



Zapoznałem się..